Arta Snipe
  • Sākumlapa
  • Publikācijas
  • foto

Par augstāko izglītību prātojot

6/11/2019

1 Comment

 
Parasti par mūsu ASV ikdienu stāstot, nerunāju par to, kas skar Latviju. Neveidoju viedokļus, necenšos pamācīt. Nedalos sajūtās, kad liekas, ka kaut kas notiek nepareizi. Elpoju dziļi, kad Twiterī lasu, ka ASV ārstiem jākārto eksāmeni, lai atkal praktizētu Latvijā, ka advokātiem jāatskaitās par saviem pieprasījumiem vai informācijas pieprasīšanu vispār. Klusēju par savu saistību ar Latvijas Universitāti, jo vietējās datu bāzēs ievadot “University of Latvia” saņemšu nevis saiti uz LU rakstiem (neviens no LU publicētajiem rakstiem neparādās nevienā no populārākajām datu bāzēm, piem., kā Jstore, heinonline, sciencedirect, nu man vismaz neizdevās atrast), bet gan ziņas par skandāliem ar rektora vēlēšanām.

Kad Brigita man atraksta par kārtējiem plāniem akadēmiskās izcilības uzlabošanā, kas varētu ietvert augstskolu pārsaukšanu (pārkvalificēšanu) un dažu augstskolu apvienošanu, mēs ar tēvu reaģējam vienlaikus un ar vienādiem tekstiem: “Diez vai būs tā, ka saskaitot divus muļķus sanāks viens gudrais” [Snips].

Es saprotu, ka Latvijā ir cita vēsture un kultūra. Es saprotu, ka situācija ir cita, īpaši – finansiālā. Es saprotu, ka latviešu ir tieši tik, cik mūsu ir, un tirgus ir tieši tāds, kāds tas ir. Nepretendējot uz zināšanu, ko darīt, negribu nekonstruktīvi kritizēt (to var katrs). Drīzāk pastāstīt, kā dara citi, un kāpēc mums, ņemot vērā šo pieredzi, jādomā kaut kas cits.

Lai universitāte eksistētu, ir jābūt studentiem, kas tajā vēlas studēt. Lai universitātē vēlētos studēt perspektīvi, gudri studenti, tie labākie, universitātei jāspēj dod kvalitatīvas studijas. Students nepieteiksies studēt, ja viņam apsolīs, ka varbūt kādreiz nākotnē, ja savāksies laba maksa par studijām, mēs uzaicināsim kādu foršu profesoru. Programmai jābūt pievilcīgai labākajiem, ja gribi labākos. (Ja gribi)

Lai pievilinātu labākos… vajag pretižu un/vai naudu. Bez finansēm – nekur. Uz labdarību izglītība nebalstās. ASV labākajām skolām ir vēsture – 100, 200 gadi. Kuru laikā ir absolvējuši daudzi, un šie absolventi, būdami veiksmīgi, ir ziedojuši universitātei, kas tagad ir pietiekami bagāta, lai ar šiem līdzekļiem atkal piesaistītu labākos pasniedzējus un pie tiem būtu gatavi mācīties un maksāt labākie.
Ja skola nenotur latiņu, vai arī absolventi dzīvē nespēj sasniegt tik daudz, lai ziedotu savai Alma mater, notiek kā tuvumā esošajai, vienai no piecu koledžu koledžām- Hampshire College. Tā ir dibināta pirms nepilniem 50 gadiem, kā eksperimentāla uz mākslu orientēta koledža, un izskatās, ka eksperiments drīz tiks slēgts. Absolventu ziedojumi ir nepietiekami koledžas fonda izveidei, šobrīd tā ir uz bankrota robežas, ar katru gadu samazinās arī uzņemto studentu skaits. Ja sākotnēji tajā bagātas ģimenes sūtīja savas atvases iegūt kaut kādu izglītību, tad iegūtā izglītība, pirmkārt, nebija tik laba, lai nodrošinātu, ka atvasei ir ko ziedot universitātei, un, otrkārt, ir daudz citu vietu, īpaši tagad, pie online studiju iespējām, kur bagātām ģimenēm izlikties, ka viņu bērns kaut ko mācās.

Biju viendien piebraukusi apskatīties, kā Hempshire college izskatās. Laikam nebija īstais dienas vai nedēļas laiks, tā likās pilnīgi izmirusi. Pa lielu teritoriju izmētātas būves. Īsti uz pastaigu neuzrunāja, arī 1960-1970 celtās ēkas nerada to romantiski iekustinošo sajūtu un vēlmi apskatīt, kā tās izskatās no iekšpuses. Ja būtu bijusi vaļā bibliotēka, būtu izgājusi vismaz tajā, bet sagadīšanās pēc pat tā bija slēgta.
Picture
Šī kolāža nāk no wikipedia.com (neatradu autoru, tam dot "image credit). Laba ar to, kā saliktas blakus visu 5 skolu centrālās ēkas. Dažādi laiki, dažāda noskaņa. (Amherst College, Mt.Holyoke, UMass, Hampshire College un Smith College).
Skatoties, kā LU peras savos pakaišos, kas nekādā veidā neveicina tās statusu, es domāju par to, ko, īpaši sociālo zinību jomās, vispār šādas universitāte var piedāvāt. Iespējas studēt citās universitātēs joprojām var būt dārgas, tomēr arvien vairāk labāko pasaules skolu piedāvā MOOC (massive open online course). Ja makroekonomiku vari apgūt Stenfordā vai cilvēktiesības Harvardā, kāda interese iet uz kursu Latvijas Universitātē?

Varbūt tā ir specializācija, kas mūs izglābs? Kā Ventspils augstskolas Irbene, kas ir magnēts astrofiziķiem? Un jābūt drosmei saprast, ka pārējās nozarēs labākais, ko šī skola var piedāvāt ir MOOC studējošo atbalsts (piemēram, semināru formā – nesitiet, tikai ideja?).

ASV ir vēl tādas Community Colleges. Tautskolas, ja tā var izteikties. Tās ir valsts izglītības iestādes, kuru uzdevums pēc būtības ir nodrošināt tālākizglītību un vispār izglītības pieejamību. Mācības tur notiek (salīdzinoši) visai viduvējā līmenī, toties mācību maksas ir salīdzinoši niecīgas (Obama pat bija ierosinājis vispār tās daļēji atcelt). Apgūtos kursus/kredītpunktus pat ir iespējams ieskaitīt, ja rodas doma turpināt studijas nopietnāk, kādā universitātē vai koledžā.

Nav ne jausmas, kāda ir mūsu universitāšu un augstskolu nākotne. Kura spēj specializēties un piedāvāt ko izcilu – atsevišķu nozaru līmenī, kura paliks kā tautskola vietējiem, jo arī tādas ir būtiskas un nepieciešamas. Tautskolai reitings nav svarīgs, tai ir cits uzdevums (un nepārprotiet, tas ir tikpat būtisks kā izcilā zinātne citās skolās!). Ir tikai jāsaprot, ko mēs paši gribam un ko mēs paši spējam.
1 Comment
Egils STALIDZANS
8/11/2019 04:46:49

Jā, ir bēdīgi. It īpaši ieraugot, kā mūsu izglītība iszkatās atrodoties un izglītojoties savādākā izglītības sistēmā. It kā jau nav par ko brīnīties - esam pēc okupācijas un jauna valsts, bet tā Latvijas izglītības sistēmas stutētāju pašapmierinātība mani kaitina visvairāk.

Tiek jautāts, kā tad mēs tiem universitāšu pedagogiem pateiksim, ka jūsu veiktais ir garām?
Bet man ir pretjautājums - kā pateikt mūsu jaunajai paaudzei, ka jūsu dzīve šeit jāizčakarē, lai lietas saprast negriboši cilvēki nesajustos kā savas dzīves, ar vai bez lepnuma sejā, sabeiguši? Kāpēc jāmelo mūsu studentiem (patiesībā vēl diezgan bērniem), ka šeit ir izcila izglītība? Kaut kāda izglītība šeit ir, bet ne izcila, jo ir bail prasīt no atnākušajiem studentiem nopietnu attieksmi - viņi vēl apvainosies un aizies tur, kur nekādu iesaistīšanos mācībās neprasa. Un aizies ar visu naudu!

Arī valstij/ministrijām/partijām būtu nelāgi atzīt, savu nekompetenci un bezdarbību. Var būt tad paklusēsim?

Kad man jautā, kāpēc es neiesaistos vairāk lekciju lasīšanā, es tā arī atbildu - gaidu, kad studēt patiesi gribošie studenti brauks projām un sistēma sabruks. ... var būt, ar manu mazu palīdzību. Un izglītību būvēs no jauna, pēc augstiem kritērijiem. Un tur atradīsies vieta aptuveni katram trešajam no esošajiem mācību spēkiem.

Reply



Leave a Reply.

    Ievadam

    Ja man kāds pirms diviem gadiem būtu teicis, ka pēc diviem gadiem es ne vien būšu iesniegusi disertācijas melnrakstu saplosīšanai katedrā, bet arī ieguvusi prestižo Fulbraita stipendiju un veselu semestri pavadīšu ASV - es neticētu. Tas liktos kas līdzīgs zinātniskajai fantastikai vai sapnim. Tomēr vilinošam sapnim.

    Eleonora Rūzvelta esot teikusi: "What could we accomplish if we knew we could not fail." Laikam jau svarīgi, lai sapņiem tikai "sky's the limit". Sakrustojot šīs banālās frāzes ar tikpat banālu pusmūža krīzi, ir sanācis tāds piedzīvojums, par kuru man joprojām lāgiem mazliet kājas trīc.

    2018. gada nogalē pieteikusies, 2019. gada maijā uzzināju, ka esmu izraudzīta kā viena no Fulbraita stipendiātēm. Vasara pagāja gatavojoties un gaidot - vīzas un izlidošanas datumus uzzināju tikai nedēļu pirms paredzamā izlidošanas datuma. Stresiņi un darbu daudzums darīja savu, izlidošanu nācās atlikt, jo nogāzos ar 39+ temperatūru. Tomēr tās 5 dienas guļot gultā un atpūšoties, veseļojoties un atpūšoties, man bija  iespēja emocionāli noslēgt vienu posmu un sagatavoties nākamajam. Tai skaitā, domās pārvērsties no advokātes par akadēmiķi.

    ​Lai man nebūtu jāstāsta katram, kas pavaicā un jāatkārto, jau pateiktais, rakstu visiem. Kā savulaik Liene rakstīja: vēstules no ASV.

    Archives

    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019

    Categories

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.