Arta Snipe
  • Sākumlapa
  • Publikācijas
  • foto

Par ātrumiem un parakstiem

4/1/2020

0 Comments

 
Vakar atnāca e-pasta vēstule, ka pasūtītā datora detaļa ir uz vietas, lai nāku atdot remontā savu MacBook.

Braucu uz Holyoke un šķendējos uz sevi, ka neiedomājos atstāt datoru tur jau vakar. Nu kā man varēja ienākt prātā, ka detaļa būs klāt nākamajā dienā? Draugs, ar kuru padalos šajā, izbrīnīti saka – bet te gandrīz vienmēr detaļa, ko jebkurš serviss pasūta, pienāk nākamajā dienā. Nu protams, ja tā padomā, tikai meitenei no mazās Latvijas tas neienāca prātā! Meitenei, kura vēl vakarā konstatēja, ka izbeigušies vitamīni, iegāja Amazon un vitamīnu paciņa jau nākamās dienas priekšpusdienā bija pie durvīm (es nepārspīlēju).

Vienīgais labums: Holyoke nopirku ziemas zābakus. Cerams, kalpos labi (tajos, kuros atbraucu, salst kājas. Nav jau brīnums, pirkti kaut kad pirms dažiem gadiem Teksasā. Ko Teksasā saprot no ziemas?)

Otrs mazais piedzīvojums bija ar e-parakstiem.

Pa dienu saņēmu parakstīšanai granta dokumentus. Jā, oficiāls apliecinājums, ka man ir piešķirta stipendija uz vēl 2 mēnešiem! Šis apliecinājums man jāakceptē parakstot. Nosūtīto e-parakstīto PDF mana konsultante atmet atpakaļ kā neparakstītu. Tā jau ir, ka vizuāli nekur to parakstu neredz. Pašai uz aizdotā datora nav uzlikts Adobe reader, PDF atveras interneta pārlūkā. Un šādā skatījumā nav nedz paraksta, nedz jebkādas norādes, ka dokuments varētu būt parakstīts. Salīdzinājumam – dokumentos, ko elektroniski parakstītus saņemu no UMass, ir vizuāla norāde uz parakstu. EDOC un to otru, Eiropas formātu, ASV ierēdne nesaprot un saka, ka tie nav atverami. Nācās palikt pie “izdrukāt-parakstīt-ieskenēt” varianta.

Kad pažēlojos par šo Twiterī, kolēģis advokāts diskusijas gaitā izpēta, ka ASV regulējums elektroniskiem parakstiem esot liberālāks nekā pie mums (ciktāl tas attiecas uz saraksti, ne tiesvedībām, mantojumiem vai laulību līgumiem). Latvijas parakstam būtu jātiek akceptētam, ja vien cilvēks spēj vispār kaut kā, skatoties uz dokumentu, ieraudzīt, ka tas ir parakstīts un kas ir bijis parakstītājs. Rezumē: mūsu eParakstam vēl ir kur augt, un tas nav nekas neiespējams. Ir tikai jāpadomā mazliet plašāk, ne tikai lokālajā Latvijas kontekstā, kur cilvēki lieto to, kas viņiem ir, bet pasaules kontekstā. Kur pakalpojumam jābūt labam, pievilcīgam un saprotamam.
Picture
0 Comments



Leave a Reply.

    Ievadam

    Ja man kāds pirms diviem gadiem būtu teicis, ka pēc diviem gadiem es ne vien būšu iesniegusi disertācijas melnrakstu saplosīšanai katedrā, bet arī ieguvusi prestižo Fulbraita stipendiju un veselu semestri pavadīšu ASV - es neticētu. Tas liktos kas līdzīgs zinātniskajai fantastikai vai sapnim. Tomēr vilinošam sapnim.

    Eleonora Rūzvelta esot teikusi: "What could we accomplish if we knew we could not fail." Laikam jau svarīgi, lai sapņiem tikai "sky's the limit". Sakrustojot šīs banālās frāzes ar tikpat banālu pusmūža krīzi, ir sanācis tāds piedzīvojums, par kuru man joprojām lāgiem mazliet kājas trīc.

    2018. gada nogalē pieteikusies, 2019. gada maijā uzzināju, ka esmu izraudzīta kā viena no Fulbraita stipendiātēm. Vasara pagāja gatavojoties un gaidot - vīzas un izlidošanas datumus uzzināju tikai nedēļu pirms paredzamā izlidošanas datuma. Stresiņi un darbu daudzums darīja savu, izlidošanu nācās atlikt, jo nogāzos ar 39+ temperatūru. Tomēr tās 5 dienas guļot gultā un atpūšoties, veseļojoties un atpūšoties, man bija  iespēja emocionāli noslēgt vienu posmu un sagatavoties nākamajam. Tai skaitā, domās pārvērsties no advokātes par akadēmiķi.

    ​Lai man nebūtu jāstāsta katram, kas pavaicā un jāatkārto, jau pateiktais, rakstu visiem. Kā savulaik Liene rakstīja: vēstules no ASV.

    Archives

    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019

    Categories

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.