Arta Snipe
  • Sākumlapa
  • Publikācijas
  • foto

Pēc 14 dienām

15/3/2020

0 Comments

 
Ir palicis nepabeigts un nepublicēts bloga ieraksts, kas sākās ar vārdiem “Sausais atlikums”.

Biju sākusi uzskaitīt atziņas, kas pie manis bija atnākušas šo ASV mēnešu laikā.

Tagad, pēc 14 dienām Latvijā (2 no kurām jau “karantīnas” režīmā, jo 12. dienas vakarā mana vazāšanās pa ārvalstīm tika kvalificēta kā nedroša), kuru laikā ir noticis tik daudz, ka liekas, ka pagājis pus gads, ir gandrīz dīvaini šo ierakstu pabeigt. Vispār bija doma to darīt jau atkal atceļā uz ASV (jā, jā!), bet tagad esmu tur, kur esmu un dievi spēlē šahu un smīn par mūsu plāniem.

Pēc 14 dienām varu mēģināt sākt rakstīt. Kad esmu izgājusi cauri (cerams, ak, optimiste!) ne vien 4., bet arī 5. situācijas pieņemšanas fāzei (cauri bailēm, depresijai uz pieņemšanu).

Skatījums uz lietām šī pusgada laikā ir tik ļoti mainījies. Fulbraita noslēguma anketā, atbildot uz jautājumiem, sapratu, ka prasmes ir radušās, to skaitā un jo īpaši - kritiskā domāšana. Es vairs neticu pirmajam pretimnācējam. Neticu rakstiem, ko pārsūta. Apgalvojumiem, ko kāds izsaka. Es (skaļi vai pie sevi) pārjautāšu, no kurienes ziņas (īpaši, ja tam ļoti gribas ticēt; vai arī stāstītājs tam ļoti tic). 

Un, galvenais, es mācīšos atgriezties šajā ikdienā.

Arī man bija aviobiļetes. Atceļam uz ASV. Burtiski. Šo lidojumu pirku BOS-RIX-BOS. Ar draugu bijām ieplānojusi pavadīt nedēļu ceļojot pa ASV rietumkrastu. Mazliet skaistas ekskursijas studiju noslēgumā. 
Tā vieta es sēžu Rīgā, nezinot, kad viņu nākamreiz satikšu (un lūkojoties uz visu situāciju, saprotu, ka līdz tam, visticamāk, ir jāgaida vairāki mēneši, pusgads vismaz; tā ir, ja ieskatās kādā, kas dzīvo otrpus okeānam). 

Atbraucot sapratu, ka nespēju vairs strādāt tā, ka esmu strādājusi pēdējos gadus. Darbu, kas nedod gandarījumu. Šajās 14 dienās esmu reģistrējusi prakses vietu mājās (un tas notika vēl pirms karantīnas!), meklēju jaunas sadarbības iespējas. Tagad, redzot visu kas notiek, saprotu, ka daļēji, par spīti aizdomām, ka s** būs, tomēr biju zināmā nolieguma vai kaulēšanās stadijā. Cerot, ka mani / Latviju neķers visas ekonomikas milzīga apstāšanās. Citādi taču neriskētu ko mainīt? Var mēģināt sevi mierināt, ka pēc visa šī advokātus visiem vajadzēs jo vairāk? Bet prioritātes ir sagriezušās un gribās sekot mistiskiem ideāliem, dziļām vēlmēm, jo bez tā visa taču es joprojām būtu turpat kur dažus gadus atpakaļ. Tai skaitā, bez šīs pēdējā pusgada pieredzes.

​Pilnīgs apjukums un nepieciešamība pielāgoties šobrīd realitāte ir visiem mums. Un es ticu, ka risinājuma atradīsies, lai gan pagaidām liekas, ka apjukumā tikai grimstu. Līdzšinējā dzīves pieredze liecina: kad liekas, ka izejas nav un priekšā ir tikai sienas, varbūt vajag pagriezties par 180 grādiem, lai ieraudzītu, ka tas, uz ko esmu vērusies ir stūris, bet aiz muguras visu laiku ir bijusi plaša telpa ar desmitiem logu, durvju un balkonu.  
Tajā sarakstā, ko biju sāku sastādīt, ir ierakstīti šādi punkti:
  • Mācīties ir forši;
  • Es daudz ko nezinu un nezināšu, bet dažu mēnešu laika ir iespējams apgūt daudz jauna, jaunas jomas vai mācības; 
  • Pēc 40 nekas nav beidzies 
  • Uz visu ir iespējams paskatīties no cita skatu punkta. Skatu punkti ir vismaz divi. 
  • Reti kas ir jauns šajā pasaulē. Par daudz ko jau kāds ir ko pateicis un jaunu velosipēdu nav jāizgudro, tikai jāatrod. Visticamāk velosipēdu ir vairāki. 
Perspektīva ir izmainījusies. Redzu Latviju ir kā mazu, mīļu ciematu, pasaules vidū. Ciematu, kas negrib atzīt, ka apkārt ir liela pasaule, kas būtu jāņem vērā. Mazs, nepaklausīgs bērnelis. Mazliet neciešams un mazliet mīļš.
Picture
0 Comments

Maina un okeāns

2/3/2020

0 Comments

 
​Sēžu Boston Logan lidostā un domāju, kā lai apraksta pēdējās divās dienās redzēto?
​Varbūt pietiek ar to, ka biju Mainā, esmu vēja aprautiem sarkaniem vaigiem, sasprēgājušām rokām, jo vējā turēju fotoaparātu. Vai ir vērts stāstīt par Portlendas bāku, uz kuru pastaigās esot devies savulaik populārais dzejnieks Longfelovs, kurš ir atzīmējams ar to, ka tiek atzīts par populārāko dzejnieku, kas savu popularitāti sasniedzis dzīves laikā? (Pēc nāves viņa popularitāte esot nozīmīgi kritusies; par to popularitāti it kā Edgars Alans Po esot uz viņu pukojies. Bet tad atkal runā, ka varbūt Po esot pat iedvesmojies no Longfelova dzejas. Bet varbūt tas viss ir tikai izdomāts stāsts.)
​Longfelova biogrāfiju studējot, atklāju vēl kādu faktu: tās smukās Mainas ostas un pludmales, pa kurām sestdien klīdu, visas savulaik bija Masačūsetsai piederīgas. (Longfellow biogrāfija sākas: dzimis Portlendā, Mainā, kas tolaik bija Masačūsetsas sastāvā…) Man tā kā mēģināja stāstīt, ka savulaik esot notikusi štatu robežu pārvietošana, lai nodrošinātu piekļuvi okeānam (un ostām) arī Ņūhempšīrai un Mainai, kurām ostu neesot bijis. Ar mērķi nodrošināt ienākumu, ko veidoja faktiski tikai muitas nodevas. Mana nelielā vēstures izpēte gan stāsta, ka Maina kā štats neatkarību ieguvusi tikai 1820. gadā, proti, pēc Longfelova dzimšanas. Un tā atdalījusies no MA. Vispār, atzīšos, ASV vēsture man joprojām ir tumša bilde, un vēstures stāsti vispār manās smadzenēs neturas (nākotnes fantāzijas, SciFi ieskaitot, tur iesakņojas daudz labāk). Tāpēc aicinu šim skaidrojam īpaši neuzticēties.
​Portlenda ir neliela pilsētiņa ar apmēram 66 tūkstošiem iemītnieku. Tāda Amersta studiju gada vidū. Glīta. Aukstums gan manu pastaigu saīsina – iesprūku vietējā  kafejnīcā sasildīties un izdzert Americano (kas nav ne tuvu tik labs kā Americano, ko taisa Amherst Coffee; esmu jau izlepusi).
​Apmēram pirms gada biju Portlendā un atceros vietu, kur toreiz ēdu lielisku svētdienas branča brisketu (ilgi gatavotu liellopa gaļu). Sameklēju to vietu vēlreiz. Te īsai atkāpei stāsts par ēšanas paradumiem ASV. ASV galvenā ēdienreize ir vakariņas. Dinner. Ko ēstuvēs sāk piedāvāt no apmēram 5pm. Līdz 3pm vai 4pm var dabūt lunch menu, kas parasti nozīmē salātiņus un sviestmaizes. Vakariņu ēdienkartē jau parādās “normāli” ēdieni. Tad nu uz nolūko krodziņu, atceroties, cik tas bija pārpildīts populārajās stundās, dodos īsi pirms 5pm. Pagūstu vēl happy hour ietvaros nogaršot džinu ar toniku, kur kokteiļa džins nāk no darītavas pāri ielai. Neesmu dižais džina cienītājs, bet šis kokteilis ir gaumīgi gards. Lielisks veids nosvinēt stipendijas noslēguma dienu!
Picture
Picture
Picture
Picture
​Tomēr Portlenda nav mana ceļojuma īstenais galamērķis. Galamērķis ir Kenebunk/ Wells/Ogunquit pludmales. Sezonas (t.i. vasaras) laikā šīs Mainas pludmales ir cilvēku pārpildītas un nakts viesnīcā ar skatu uz okeānu maksā brangu naudu. Tāpēc ir forši te ierasties nesezonā. Tomēr pat tad retā viesnīca, kas atrodas jūras krastā un strādā nesezonā, ir gandrīz pilna. Man tomēr tiek tā laime nakšņot numuriņā ar skatu uz okeānu. Modinātāju uzlieku uz 5:50, t.i. pusstundu pirms saullēkta, lai tajā brīdī izraustos no gultas, atvilktu aizkarus, pavērtu šķirbiņā balkonu, lai dzird jūru, un palīstu zem siltas segas, lai galvu uz spilvena palikusi vērotu, kā sarkanās debesis pamazām izbāl un parādās saule.
Picture
Redzu arī, ka stāvlaukums lēnām piepildās ar auto, kas atbrauc uz saullēktu. Mans lifehack: ir jābrauc 30, vai pat 40 minūtes pirms saullēkta. Tad krāsas ir košākās. Pēc tam jau dienā, kas izrādās spirdzīgi saulaina, tā ir vienkārši pludmale. (Tās mājiņas.. katra maksā miljonus. Varat nopirkt. Varat iznomāt. Ja es laimēšu miljonu, tad kādu rudeni uz mēnesi tādu mājiņu varētu īrēt, tur dzīvot un rakstīt .)
​Dienas gaitā no Mainas cauri Ņūhempšīrai (kurā neuzkavējos), cauri Salemai (raganu muzejā neieejot) nokļūstu Plum Island un pēc tam – Ņūberijā. Plum Island ir dabas parks, kas pilns putnu vērotāju. Te ir īsas pastaigu takas cauri kāpām uz jūru, pa kāpām, lai vērotu putnus. Var arī vienkārši pa pludmali paklīst. Sajūtos gandrīz neiederīga, jo mans uzticamais Canon ir ar tik mazu objektīvu: te visiem milzīgie tele objektīvi dažu kg svarā, putnu ķeršanai kadros. 
​Turpat blakus ir Ņūberija – mazs dārgakmenis stundas brauciena attālumā no Bostonas, man jāsaka. Tāda maza zvejnieku pilsētiņa, ar lielisku tūrisma infrastruktūru: vismaz seafood restorāni te ir ik uz stūra un arī īsai pastaigai tā ir ļoti patīkama. Ja ārā būtu nevis apmēram 0, bet +20, vispār būtu kaifs (bet tad visi soliņi un ieliņas būtu cilvēku pilnas, nevis tik jauki tukšas kā tagad).
Pa okeāna piekrasti te vandīties ir jauki, īpaši – nesezonā. Tikai jāatceras paņemt vēju aizturošas jaciņas ar kapuci, sejas maskas, cimdus.. Un tad var netraucēti baudīt gandrīz vientulīgi skaistu dabu un baudīt garšīgus ēdienus (atceroties, ka pa īstam vairumā vietu ēst dod tikai pēc 5 vakarā).
(Bilžu tik daudz. Stāstu tik daudz. Tik daudzi palika nepastāstīti. Par kaiju. Par Adventures of Piece of Wood. Par iedvesmām un idejām. Bet kaut kas jau ir jāatstāj arī sev.)
0 Comments

    Ievadam

    Ja man kāds pirms diviem gadiem būtu teicis, ka pēc diviem gadiem es ne vien būšu iesniegusi disertācijas melnrakstu saplosīšanai katedrā, bet arī ieguvusi prestižo Fulbraita stipendiju un veselu semestri pavadīšu ASV - es neticētu. Tas liktos kas līdzīgs zinātniskajai fantastikai vai sapnim. Tomēr vilinošam sapnim.

    Eleonora Rūzvelta esot teikusi: "What could we accomplish if we knew we could not fail." Laikam jau svarīgi, lai sapņiem tikai "sky's the limit". Sakrustojot šīs banālās frāzes ar tikpat banālu pusmūža krīzi, ir sanācis tāds piedzīvojums, par kuru man joprojām lāgiem mazliet kājas trīc.

    2018. gada nogalē pieteikusies, 2019. gada maijā uzzināju, ka esmu izraudzīta kā viena no Fulbraita stipendiātēm. Vasara pagāja gatavojoties un gaidot - vīzas un izlidošanas datumus uzzināju tikai nedēļu pirms paredzamā izlidošanas datuma. Stresiņi un darbu daudzums darīja savu, izlidošanu nācās atlikt, jo nogāzos ar 39+ temperatūru. Tomēr tās 5 dienas guļot gultā un atpūšoties, veseļojoties un atpūšoties, man bija  iespēja emocionāli noslēgt vienu posmu un sagatavoties nākamajam. Tai skaitā, domās pārvērsties no advokātes par akadēmiķi.

    ​Lai man nebūtu jāstāsta katram, kas pavaicā un jāatkārto, jau pateiktais, rakstu visiem. Kā savulaik Liene rakstīja: vēstules no ASV.

    Archives

    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019

    Categories

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.